вівторок, 15 вересня 2020 р.

Історія виникнення Олімпійських ігор

 


Існує безліч міфів про виникнення Олімпійських ігор.

Найпочеснішими їхніми родоначальниками вважають богів, міфічних героїв, царів і правителів. Точно встановлено, що перша відома нам Олімпіада відбувалася в 776 р. до н. є. Кожні Олімпійські ігри перетворювалися на свято для народу, служили свого роду конгресом для правителів і філософів, конкурсом для скульпторів і поетів, драматургів і співаків. Олімпіади звеличували людину, тому що вони відбивали світогляд, наріжним каменем якого були культ досконалості духу і тіла, ідеалізація гармонійно розвинутої людини – мислителя й атлета. Олімпіонику – переможцеві ігор – співвітчизники відплачували почестями, яких удостоювалися боги. Олімпійський герой, увінчаний вінком, одягнений у пурпурні шати, урочисто в’їжджав у рідне місто на колісниці, але не через звичайні ворота, а через пролам у стіні, який того ж дня городяни зашпаровували, щоб олімпійська перемога, яка ввійшла в місто, ніколи не покидала його. У місті встановлювалася статуя на честь переможця, складалися хвалебні оди, влаштовувалися бенкети.

Але не тільки фізична краса і пропорційність частин тіла служили «пропуском» для участі в Олімпіаді. Враховувався і духовний елемент.

Учасник змагань повинен був бути морально бездоганним, з незаплямованою репутацією. Ця вимога пояснювалася культовим характером свят – можна образити бога, допустивши до змагань непорядну людини, що порушить святість його храмових володінь і тому допущені до ігор юнаки символізували собою гармонію, красу, доблесть, моральність і духовність.

Справедливим є твердження, що перемогу приносить не тільки фізична підготовка, але й морально-вольові якості учасника. Центром олімпійського світу давнини був священний округ Зевса в Олімпії. Своєю донині збереженою славою Олімпія повністю зобов’язана Олімпійським іграм, що проводилися там раз на чотири роки і тривали лічені дні. До 776 р. до н. є. усі держави, розташовані на Пелопоннеському півострові, почали брати участь в Олімпіадах і саме з цієї дати почалася традиція увічнювати імена переможців. Офіційно свято тривало п’ять днів. У міфології Прометей був протипоставлений Зевсу, займав позицію мученика, який пожертвував собою заради людей. Підступний і жорстокий Зевс діяв проти суперника, використовуючи грубе насильство. Одна з найкрасивіших легенд минулого оповідає про богоборця і захисника людей Прометея. Прометей, благодійник людей, дарував людству незалежність від природи. Він викрав вогонь з Олімпу, приніс його в очереті й навчив смертних користуватися ним. Як говорять міфи, Зевс звелів Гефесту прикувати Прометея до Кавказької скелі, пробив йому груди списом, а величезний орел щоранку прилітав клювати печінку титана, яка щодня виростала знову. Прометей був врятований Гераклом. Греки вміли любити своїх богів, вони хотіли висловити свою вдячність цьому титанові, тому культ Прометея втілився в одному з видів Олімпійських ігор – змаганні бігунів з палаючими смолоскипами. У 394 р. н. а. римський імператор Феодосії I видав указ про  заборону подальшого  проведення ігор. Імператор прийняв християнство і вирішив викорінити антихристиянські ігри, що прославляють язичницьких богів. Імператорський указ виконувався півтори тисяч років. У наступні століття спорт втратив те демократичне значення, яке надавали йому в Стародавній Греції, він перестав відігравати роль найбільш доступного засобу спілкування між народами.

23 червня 1894 р. у Парижі у Великому залі Сорбонни зібралася комісія з відродження Олімпійських ігор.

Її генеральним секретарем став П’єр де Кубертен. Потім оформився МОК, до якого увійшли найбільш авторитетні й незалежні громадяни різних країн. За рішенням МОК ігри І Олімпіади повинні були відбутися у квітні 1896 p. y столиці Греції. Вперше Олімпійське полум’я спалахнуло в перший день ігор на стадіоні Амстердама в 1928 р., однак не залишилося жодних свідчень, що цей вогонь був доставлений, як велить традиція, естафетою з Олімпії. Початок смолоскиповим естафетам, що приносили вогонь з Олімпії у міста проведення Олімпіад, було покладено в 1936 р. Біг факелоносців – один із найбільш урочистих моментів Ігор. 20 червня 1936 р. в Олімпії був запалений вогонь, що подолав потім 3075-кілометровий шлях дорогами Греції, Болгарії, Югославії, Угорщини, Чехословаччини й Німеччини. А в 1948 р. смолоскип уперше здійснив морську подорож.

Перші ігри викликали в публіки неймовірний інтерес, трибуни стадіону, розраховані на 70 тисяч місць, вмістили в себе 80 тисяч глядачів. Усі присутні на стадіоні побачили барвисті церемонії відкриття і закриття відроджених Ігор, нагородження переможців змагань. Про успішно проведені Олімпійські ігри усьому світі розповіла преса, і громадськість зі схваленням зустріла починання.

З давнини Олімпійські ігри були головною спортивною подією всіх часів і народів. На період проведення ігор усі країни припиняли війни, на землі панувала згода. Боротьба за звання найкращого велася гідними людьми і тільки в чесній боротьбі.  У наші дні Олімпіади – одна з найбільших подій у світі Ігри технічно оснащені – за результатами стежать комп’ютери і телекамери, час визначається з точністю до тисячних часток секунди. Аматори спорту в будь-якому куточку світу можуть приєднатися до всесвітнього свята – супутникові антени спрямовані на всі сторони світу. На першій Олімпіаді приймали участь 311 атлетів із 13 країн світу, які розіграли медалі в 13 видах спорту. В Олімпійських іграх 2004 року в Греції взяли участь більше 15  тисяч спортсменів і офіційних осіб більш, ніж з 200 країн світу, медалі розігрувалися вже в 28 видах спорту. З удосконалюванням спортивного устаткування, удосконалюються і види спорту. В Олімпійській хартії записано: Олімпійський рух має своїми цілями виховувати молодь за допомогою спорту в дусі кращого взаєморозуміння і дружби, сприяючи, таким чином, створенню кращого і більш спокійного світу. Всі самі імениті спортсмени вважають свою кар’єру, якою б успішною вона не була, неповноцінною без Олімпійської медалі і, звичайно, Олімпійські чемпіони це гордість кожної країни.

неділя, 6 вересня 2020 р.

Завдання для учнів 5-х класів

  ІСТОРІЯ РОЗВИТКУ ЛЕГКОЇ АТЛЕТИКИ

       

                                                 Якщо хочеш бути сильним-
                                                                                          бігай,
                                                 якщо хочеш бути красивим-
                                                                                          бігай,
                                                 якщо хочеш бути розумним-
                                                                                          бігай.
      Із напису на скелі 
у Стародавній Греції



Легка атлетика - один із найстаріших видів спорту.В основу   легкоатлетичних   вправ покладені природні рухи людини - ходьба, біг, стрибки, метання.


Історія легкої атлетики сягає в глибоку давнину. Перші відомості про легкоатлетичні    змагання датуються 776 р. до н. е. Вони зустрічаються  в  історичних  нотатках  про Олімпійські ігри Стародавньої Греції. У той час програма цих змагань складалася тільки з бігу.

 

Боротьбу, кулачний бій і взагалі усі вправи, що розвивали силу, греки відносили до важкої атлетики. Ясно, що назва «легка атлетика» сьогодні досить умовна, адже важко назвати, наприклад, біг на довжелезну дистанцію — марафон або метання молота «легкими» фізичними вправами.



Найдавнішим змаганням атлетів, безсумнівно, є біг. Разюче, що сьогодні ми знаємо ім`я першого олімпійського чемпіона древньої Греції і дату, коли відбулася ця подія. Це трапилося в 776 р. до н.е. в Олімпії. Переможець був один, тому що атлети змагалися на тих іграх тільки в бігу на один стадій (приблизно 192 м) — звідси слово «стадіон». Ім’я переможця - Коріб, здається, він був кухарем з міста-поліса Эліди. В Ермітажі, у Санкт-Петербурзі, можна побачити грецькі і римські пам`ятні медальйони, монети із зображеннями бігунів.

Давня Греція. Мирон. Дискобол. 5 ст. до н.е.


Змагалися древні і у метанні диска. Були диски з дерева, каменю, заліза, бронзи, нерідко прикрашалися різьбленням, зображеннями птахів, тварин або сценами спортивних змагань. Вага диска була від 1,25 до 6,63 кг. (Сьогодні диск важить 2 кг для чоловіків і 1 кг для жінок.) Серед болільників іноді дуже цінувалися метателі спису. Їх охоче зображували і скульптори.

 

Сучасна легка атлетика раніше, ніж в інших країнах, почала культивуватися в Англії. Ще у 1837 тут відбулися перші змагання з бігу на дистанцію близько 2 км. Учасниками цього змагання були учні коледжу міста Регбі. Незабаром і в коледжах Ітона, Оксфорда, Кембриджу, Лондона також організуються спортивні змагання. Трохи пізніше в програму змагань включається біг на короткі дистанції, біг з перешкодами і метання ваги, з 1851 включені в програму стрибки в довжину і висоту з розбігу, а з 1864 — метання молота і штовхання ядра. Новий етап почався з проведення щорічних змагань між університетами Оксфорда і Кембриджу. У 1865 був заснований Лондонський атлетичний клуб, що проводив перші чемпіонати країни з легкої атлетики.

 

У 1880 в Англії була заснована аматорська легкоатлетична асоціація, що одержала права вищого органа з легкої атлетики в межуах Британської імперії, а також у її колоніях. У США перший атлетичний клуб з`явився в 1868 у Нью-Йорку. Але, мабуть, центрами розвитку легкої атлетики в Америці в ті роки стали університети. У 1880-90-і рр. легка атлетика як самостійний вид спорту починає культивуватися майже у всіх країнах Європи.


Фініш переможця марафону та вітання глядачів
на І Олімпійських іграх 1896 року


Відродження в 1896 Олімпійських ігор сучасності дуже вплинуло на розвиток легкої атлетики. У програму Ігор I Олімпіади в Афінах (1896) були включені 12 видів легкоатлетичних змагань. Майже всі медалі на цих Іграх завоювали американські легкоатлети. Правда, з появою в 1952 на олімпійських іграх збірної СРСР, в американців з`явилися серйозні конкуренти в легкій атлетиці. На Олімпійських іграх в Атланті (1996) 2000 атлетів розігрували 44 комплекти нагород (більше ніж у будь-якому іншому виді спорту). Змагання для жінок з`явилися на олімпійських іграх у 1928, на Іграх 1996 жінки змагалися у 20 видах легкої атлетики, а вже на літньому чемпіонаті світу (1999) і Олімпіаді в Сіднеї (2000) жінки почали змагатися в стрибках з шестом і метанні молота.

 

Нерідко саме змагання легкоатлетів-олімпійців ставали самими яскравими у житті Олімпіад. Так було, наприклад, у Мехіко (1968), коли американський спортсмен Боб Бімон встановив феноменальний світовий рекорд у стрибках в довжину — 8 м 90 см (одразу на 55 см перевищивши світове досягнення). Цей виступ назвали «стрибком у 21 століття». Практично так воно і трапилося. Тільки через двадцять років цей результат був поліпшений. Фантастичні секунди показала у забігах на 100 і 200 м на Олімпіаді в Сеулі американська бігунка Флоренс Гриффіт- Джойнер. Її рекорд тримається більше 14 років.

Завдання для учнів 4-х класів


                                                       Цікаві факти про легку атлетику

 Не дивлячись на те, що легкоатлетичні змагання існують з самих якнайдавніших часів, офіційною датою зародження легкої атлетики вважають змагання з бігу на Олімпійських іграх у Стародавній Греції у 776 році до нашої ери.



У програму перших Олімпійських ігор (1896) входили вертикальні і горизонтальні стрибки, штовхання ядра і метання диска. Згодом, в програму входили і виключалися: метання вантажу в 56 фунтів, метання диска грецьким стилем, стрибок у висоту з місця і інші екзотичні дисципліни.



Головним керівним органом, контролюючим проведення змагань і розвиток легкої атлетики як виду спорту, є IAAF(International Associationof Athlethics Federations) Міжнародна Асоціація легкоатлетичних федерацій. Решта всіх організацій є регіональними. Вони теж можуть проводити свої змагання, але чемпіонати світу і легкоатлетичні змагання в рамках Олімпійських ігор проводить тільки IAAF.



До 1887 року всі бігуни стояли на старті в повний зріст, чекаючи команди для початку бігу. Низький старт придумав американський спринтер Шерілл після спостережень за кенгуру, які перед початком руху пригинаються до землі. Коли він, не дивлячись на протест судді і насмішки глядачів, застосував новий спосіб, відразу ж виграв забіг.




Рекордсменом серед легкоатлетів за кількістю золотих медалей в історії Олімпійських ігор є Карл Люіс (США), у нього 9 золотих медалей.


На Олімпіаді 1968 року в Мехіко Джим Хайнс (США) вперше в світі  “розміняв” 10 секунд в бігу на 100 метрів – 9,95 сек.

Французький спринтер Крістофер Леметр -  єдиний білошкірий легкоатлет, що«вибіг» з 10 секунд на дистанції 100 метрів– 9,98 сек.

 




Абебе Бікила в Римі в 1960 виграв Марафон босоніж.А за 40 днів до перемоги в Токіо 1964 (знову зі світовим рекордом), йому зробили операцію з видалення апендиксу.





Віктор Санєєв єдиний в історії триразовий Олімпійський чемпіон в потрійному стрибку (1968, 1972, 1976).

На Олімпіаду 1968 приїхали всі найсильніші атлети світу.  На той час, у Віктора Санєєва стаж виступів за збірну СРСР був всього біля року. Вже на етапі кваліфікації до основних змагань італійський атлет Джентілле побив світовий рекорд 17 м 22 см. У фіналі Санєєв перевищує цей результат на 1 сантиметр. У наступних спробах світовий рекорд знову падає, бразилець Пруденсио 17 м 27 см. І лише в останній шостій спробі, недоступивши до планки більше 20 сантиметрів, переможну крапку ставити Віктор Санєєв — 17 м 39 см.

Це унікальний випадок в історії легкої атлетики, коли протягом одного фіналу світовий рекорд був перевищений три рази і двічі одним атлетом.




У 1908 році була офіційно затверджена довжина марафону – 42 195 м. Ця цікава цифра рівна відстані від Віндзорського замку до стадіону White City в Лондоні.












Рух - це здоров’я

 11 жовтня 2023 року в спортивній залі гімназії відбулися змагання серед учнів 7-А та 7-Б класу.     Багато позитивних емоцій, заряд бадьоро...